Úvod / Informace / Popis, výskyt a imitace nejznámějších drahokamů / Zirkon
Kubická zirkonie Přírodní zirkon
Index lomu: 2,174 Index lomu: 1,790 – 2,015
Hustota: 5,50 – 6,20 g/cm3 X Hustota: 3,91 – 4,73 g/cm3
Mohsova stupnice tvrdosti: 8,5 Mohsova stupnice tvrdosti: 6,5 – 7,5
Krystalizace: krychlová (kubická) Krystalizace: čtverečná (tetragonální)
V bižuterii a levných špercích se často používá zirkonie, jedná se o kubickou zirkonii, která se v praxi značí CZ (cubic zirconia). Vznikla v laboratořích jako dostupná imitace pro drahé kameny, existuje ve všech barvách i odstínech s cenou rovnající se sklu. Kubická zirkonie je nejoblíbenější syntetický kámen, který byl vyvinut jako levná náhražka diamantu v sedmdesátých letech 20. století v Moskvě a v roce 1976 byl uveden na trh šperkových kamenů. V Čechách se pro něj vžilo nesprávné označení „zirkon“. Na mohsově stupnici tvrdosti má kubická zirkonie tvrdost č.8 a jeho index lomu je dokonce vyšší než u safíru. Přírodní (pravý) zirkon je však přírodní materiál odlišného chemického složení, krystalické soustavy i ceny. Nalezneme ho na Srí Lance, v Kambodži, Barmě, Madagaskaru, Thajsku, Australii, Mozambiku, Nigérii, Tanzánii. Zajímavostí je, že naleziště zirkonů jsou i v České republice.
Tepelně se ošetřují, při teplotě 850-1000°C se hnědé mění v modré, zvláště zirkony z Kambodži. Zirkony ze Srí Lanky mohou po zahřátí ukazovat tzv. kočičí oko.
Všechny procesy upravující kvalitu, barvu nebo čistotu odhalí kvalifikovaný pracovník v gemologické laboratoři především pomocí mikroskopu. Pokud není kupující upozorněn na tyto úpravy snižující cenu drahokamu nebo není-li tato informace uvedena v certifikátu, dopouští se prodávající podvodného jednání.